  • MSP430FR2422IPW16R
MSP430FR2422IPW16R
advertisement
Manufacturer No:
MSP430FR2422IPW16R
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-MSP430FR2422IPW16R
Package:
16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Description:
7.5KB 7.5K x 8 FRAM MSP430 16-Bit Microcontroller MSP430™ FRAM Series 16 Pin 3V 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Purchasing and Inquiry
MSP430FR2422IPW16R Description
MSP430FR2422IPW16R Features
  • Up to 7.5 KB of nonvolatile memory
  • Built-in error correction code (ECC)
  • Configurable write protection
  • Unified memory of program, constants, and storage
  • 1015 write cycle endurance
  • Radiation resistant and nonmagnetic
  • High FRAM-to-SRAM ratio, up to 4:1
  • Active mode: 120 μA/MHz (typical)
  • Standby: LPM3.5, real-time clock (RTC) counter with 32768-Hz crystal: 710 nA (typical)
  • Shutdown (LPM4.5): 36 nA without SVS
MSP430FR2422IPW16R Applications
  • Industrial sensors
  • Battery packs
  • Portable appliances
  • Electric toothbrushes
  • Low-power medical, health, and fitness
Step5Bar-code shipping tag
MSP430FR2422IPW16R
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    16
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    MSP430™ FRAM
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2 (1 Year)
  • Number of Terminations
    16
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    11
  • Speed
    16MHz
  • RAM Size
    2K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2V~3.6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Core Processor
    MSP430
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FRAM
  • Core Size
    16-Bit
  • Program Memory Size
    7.5KB 7.5K x 8
  • Connectivity
    I2C, IrDA, SCI, SPI, UART/USART
  • Bit Size
  • Data Converter
    A/D 5x10b
  • Has ADC
  • DMA Channels
    NO
  • PWM Channels
  • DAC Channels
    NO
  • ROM (words)
    7680
  • Number of UART Channels
    1
  • RAM (bytes)
    2048
  • Height
    1.2mm
  • Length
    5mm
  • Width
    4.4mm
  • Thickness
    1mm