  • MSP430FR2033IG56
MSP430FR2033IG56
advertisement
Manufacturer No:
MSP430FR2033IG56
HK JDW NO:
815-MSP430FR2033IG56
Package:
56-TFSOP (0.240, 6.10mm Width)
Datasheet:
MSP430FR2033IG56
Description:
15.5KB 15.5K x 8 FRAM MSP430 16-Bit Microcontroller MSP430™ FRAM Series 56 Pin 16MHz 3.3V 56-TFSOP (0.240, 6.10mm Width)
Quantity:
In Stock : 4201
Step5Bar-code shipping tag
MSP430FR2033IG56
    Select All
  • Memory Size
    15.5kB
  • Number of I/O
    52
  • RAM Size
    2K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.8V~3.6V
  • Program Memory Size
    15.5KB 15.5K x 8
  • Connectivity
    I2C, IrDA, SCI, SPI, UART/USART
  • Supply Current-Max
    3.7mA
  • Bit Size
    16
  • Data Converter
    A/D 8x10b
    YES
  • DAC Channels
    NO
  • Density
    0 b
  • Boundary Scan
  • Low Power Mode
  • Number of A/D Converters
    14
  • Format
    FIXED-POINT
  • Integrated Cache
  • RAM (words)
    2
  • Number of UART Channels
    1
  • RAM (bytes)
    2048
  • Number of Serial I/Os
    1
  • Number of Timers
    6
  • ROM Programmability
    FLASH
  • Height
    1.2mm
  • Length
    14mm
  • Width
    6.1mm
  • Thickness
    1.15mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 6 days ago)
  • Package / Case
    56-TFSOP (0.240, 6.10mm Width)
  • Surface Mount
  • Number of Pins
    56
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    56
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    16MHz
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V