  • MSP430FR2000IPW16R
MSP430FR2000IPW16R
advertisement
Manufacturer No:
MSP430FR2000IPW16R
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-MSP430FR2000IPW16R
Package:
16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Description:
512B 512 x 8 FRAM MSP430 16-Bit Microcontroller MSP430™ FRAM Series 16 Pin 3V 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Quantity:
In Stock : 1749
Step5Bar-code shipping tag
MSP430FR2000IPW16R
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 6 days ago)
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    16
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    MSP430™ FRAM
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2 (1 Year)
  • Number of Terminations
    16
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    12
  • Speed
    16MHz
  • RAM Size
    512 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.8V~3.6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Core Processor
    MSP430
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FRAM
  • Core Size
    16-Bit
  • Program Memory Size
    512B 512 x 8
  • Connectivity
    IrDA, SCI, SPI, UART/USART
  • Bit Size
  • Has ADC
    NO
  • DMA Channels
    NO
  • PWM Channels
  • ROM (words)
    512
  • Boundary Scan
  • Low Power Mode
  • Integrated Cache
  • Number of UART Channels
    1
  • RAM (bytes)
    512
  • Height
    1.2mm
  • Length
    5mm
  • Width
    4.4mm
  • Thickness
    1mm