  • MSP3V3-M3/89A
MSP3V3-M3/89A
advertisement
Manufacturer No:
MSP3V3-M3/89A
HK JDW NO:
884-MSP3V3-M3/89A
Package:
DO-219AD
Datasheet:
MSP3V3-M3/89A
Description:
TVS DIODE 3.3V 11.5V MICROSMP
Step5Bar-code shipping tag
MSP3V3-M3/89A
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    DO-219AD
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2005
  • Series
    TransZorb®, eSMP®
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Zener
  • Applications
    General Purpose
  • Subcategory
    Transient Suppressors
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    FLAT
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    MSP3V3
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Number of Elements
    1
  • Leakage Current
    200μA
  • Element Configuration
    Single
  • Power Dissipation
    150W
  • Power Line Protection
    No
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    87A 8/20μs
  • Max Reverse Leakage Current
    200μA
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    11.5V
  • Clamping Voltage
    11.5V
  • Peak Pulse Current
    87A
  • Reverse Standoff Voltage
    3.3V
  • Max Surge Current
    75A
  • Peak Pulse Power
    150W
  • Direction
    Unidirectional
  • Test Current
    1mA
  • Breakdown Voltage
    4.1V
  • Reverse Breakdown Voltage
    4.1V
  • Max Breakdown Voltage
    5.1V
  • ESD Protection
    Yes
  • Max Junction Temperature (Tj)
    150°C
  • Height
    730μm
  • Length
    2.3mm
  • Width
    1.4mm