  • MSMCJ12AE3
MSMCJ12AE3
advertisement
Manufacturer No:
MSMCJ12AE3
HK JDW NO:
523-MSMCJ12AE3
Datasheet:
MSMCJ12AE3
Step5Bar-code shipping tag
MSMCJ12AE3
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
    DO-214AB, SMC
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C TJ
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    Military, MIL-PRF-19500
  • Published
    1997
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Zener
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    J BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Voltage - Breakdown (Min)
    13.3V
  • Power - Peak Pulse
    1500W 1.5kW
  • Max Reverse Leakage Current
    5μA
  • Clamping Voltage
    19.9V
  • Peak Pulse Current
    75.3A
  • Reverse Standoff Voltage
    12V
  • Peak Pulse Power
    1.5kW
  • Direction
    Unidirectional
  • Test Current
    1mA