  • MSMCJ11AE3
MSMCJ11AE3
advertisement
Manufacturer No:
MSMCJ11AE3
Manufacturer:
Microsemi Corporation
HK JDW NO:
523-MSMCJ11AE3
Package:
DO-214AB, SMC
Datasheet:
MSMCJ11AE3
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MSMCJ11AE3
  • Series
    Military, MIL-PRF-19500
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Zener
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    J BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
    2
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    12.2V
  • Power - Peak Pulse
    1500W 1.5kW
  • Max Reverse Leakage Current
    5μA
  • Clamping Voltage
    18.2V
  • Peak Pulse Current
    82.4A
  • Reverse Standoff Voltage
    11V
  • Peak Pulse Power
    1.5kW
  • Direction
    Unidirectional
  • Test Current
    1mA
  • Unidirectional Channels
    1
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    DO-214AB, SMC
  • Number of Pins
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C TJ