  • MSKD60-12
MSKD60-12
advertisement
Manufacturer No:
MSKD60-12
Manufacturer:
Microsemi
HK JDW NO:
523-MSKD60-12
Package:
D1
Datasheet:
MSKD60-12
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MSKD60-12
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to MSKD60-12.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Chassis Mount, Screw
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    D1
  • Number of Pins
    3
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2011
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
    UL RECOGNIZED
  • HTS Code
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Pin Count
  • Number of Elements
    2
  • Element Configuration
    Common Cathode
  • Speed
    Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    5mA @ 1200V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.3V @ 200A
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Forward Current
    60A
  • Application
    GENERAL PURPOSE
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    1200V
  • Forward Voltage
    1.3V
  • Max Reverse Voltage (DC)
    1.2kV
  • Average Rectified Current
    60A
  • Number of Phases
    1
  • Peak Reverse Current
    5mA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    1.2kV