  • MSDM150-12
MSDM150-12
advertisement
Manufacturer No:
MSDM150-12
Manufacturer:
Microsemi
HK JDW NO:
523-MSDM150-12
Package:
M3-1
Datasheet:
MSDM150-12
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MSDM150-12
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • Additional Feature
    UL RECOGNIZED
  • Technology
    Standard
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Pin Count
    5
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Diode Type
    Three Phase
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    500μA @ 1200V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.4V @ 150A
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Forward Current
    150A
  • Forward Voltage
    1.4V
  • Number of Phases
    3
  • Peak Reverse Current
    500μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    1.2kV
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    1.8kA
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount, Screw
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    M3-1
  • Number of Pins
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ