  • MSD130-08
MSD130-08
advertisement
Manufacturer No:
MSD130-08
Manufacturer:
Microsemi
HK JDW NO:
523-MSD130-08
Package:
M3
Datasheet:
MSD130-08
Purchasing and Inquiry
MSD130-08 Overview
Bridge rectifier has 5 pins.An input voltage of 130A powers this device.Basically, it's an electronic component with a M3 package.A Chassis Mount, Screw mount is used for this device.At -40°C~150°C TJ, the device operates normally.In order to power this device, there is a reverse voltage peak of 300μA.
MSD130-08 Features
5 pin count
130A forward voltage
forward voltage of 130A
M3 package
operating at a temperature of -40°C~150°C TJ
peak reverse voltage of 300μA
a reverse voltage peak of 300μA
MSD130-08 Applications
There are a lot of Microsemi Corporation MSD130-08 applications of bridge rectifiers.
  • Extremely robust construction
  • Solid state SCR based switches
  • Electrically isolated aluminum case
  • Inductive heating – Input rectifiers
  • Fuse-in-glass diodes design
  • Crowbar systems for motor drives
  • Working peak reverse voltages 200 to 1 ,000 volts
  • Low thermal resistance
  • SCR and diode based input rectifiers
  • Transportation – Traction rectifiers and auxiliary rectifiers
Step5Bar-code shipping tag
MSD130-08
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to MSD130-08.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount, Screw
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    M3
  • Number of Pins
    5
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2009
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Subcategory
    Bridge Rectifier Diodes
  • Technology
    Standard
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Diode Type
    Three Phase
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    300μA @ 800V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.8V @ 300A
  • Forward Current
    130A
  • Forward Voltage
    1.8V
  • Number of Phases
    3
  • Peak Reverse Current
    300μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    800V