  • MSC8154SAG1000B
MSC8154SAG1000B
advertisement
Manufacturer No:
MSC8154SAG1000B
Manufacturer:
NXP Semiconductors
HK JDW NO:
568-MSC8154SAG1000B
Package:
783-BBGA, FCBGA
Datasheet:
MSC8154SAG1000B
Description:
1mm 12.5V CPLD StarCore Series 1V 783-BBGA, FCBGA
Purchasing and Inquiry
MSC8154SAG1000B Overview
It is a kind of electronic component that comes in a package of 783-BBGA, FCBGA.A packaging way of Tray is provided.The fact that it belongs to the SC3850 Quad Core family means that it can be applied to a wide range of applications.It is mounted in the way of Surface Mount.The operation of the device at the temperature of 0°C~105°C TJ ensures the normal operation of the device.The analog voltage range of 2.50V refers to the input or output voltage.It is a part of the StarCore series of digital signal processors.In terms of its uses, it has 783 terminations.1V provides the supply voltage for it.On the basis of its specific characteristics, this device can be classified as a Digital Signal Processors device.There is an electric supply from 12.5V.
MSC8154SAG1000B Features
Supplied in the 783-BBGA, FCBGA package
MSC8154SAG1000B Applications
There are a lot of NXP USA Inc. MSC8154SAG1000B DSP applications.
  • Streaming videos
  • Smart phones
  • Image signal processing
  • Audio synthesis
  • Control systems
  • Receivers
  • Airplanes
  • Digital image processing, data compression
  • Speech signal processing
  • Scene analysis technology
Step5Bar-code shipping tag
MSC8154SAG1000B
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    783-BBGA, FCBGA
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~105°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2008
  • Series
    StarCore
  • JESD-609 Code
    e1
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    783
  • ECCN Code
    3A991.A.1
  • Type
    SC3850 Quad Core
  • Terminal Finish
    TIN SILVER COPPER
  • HTS Code
  • Subcategory
    Digital Signal Processors
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    245
  • Supply Voltage
    1V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B783
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    1.05V
  • Power Supplies
    12.5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    0.97V
  • Interface
    Ethernet, I2C, PCI, RGMII, Serial RapidIO, SGMII, SPI, UART/USART
  • Bit Size
    32
  • Boundary Scan
    YES
  • Low Power Mode
  • Format
    FIXED POINT
  • RAM (words)
    8192
  • Voltage - I/O
    2.50V
  • Barrel Shifter
    NO
  • Internal Bus Architecture
    SINGLE
  • Non-Volatile Memory
    ROM (96kB)
  • Voltage - Core
    1.00V
  • On Chip Data RAM
    576kB
  • Clock Rate
    1GHz
  • Height Seated (Max)
    3.94mm
  • Length
    29mm
  • Width
    29mm