  • MSC010SDA120B
MSC010SDA120B
advertisement
Manufacturer No:
MSC010SDA120B
Manufacturer:
Microsemi Corporation
HK JDW NO:
523-MSC010SDA120B
Package:
TO-247-2
Datasheet:
MSC010SDA120B
Description:
Silicon Carbide Schottky Diode Rectifier No Recovery Time > 500mA (Io) 1.5V @ 10A Tube TO-247-2 Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
MSC010SDA120B
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-247-2
  • Supplier Device Package
    TO-247
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2017
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Speed
    No Recovery Time > 500mA (Io)
  • Diode Type
    Silicon Carbide Schottky
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.5V @ 10A
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    1200V
  • Current - Average Rectified (Io)
    10A DC