  • MSAD70-08
MSAD70-08
advertisement
Manufacturer No:
MSAD70-08
Manufacturer:
Microsemi Corporation
HK JDW NO:
523-MSAD70-08
Package:
D1
Datasheet:
MSAD70-08
Description:
Standard Rectifier Diode 1 Pair Common Anode Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) 70A 800V-DC 2-Element D1 Chassis Mount
Step5Bar-code shipping tag
MSAD70-08
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount, Screw
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    D1
  • Number of Pins
    3
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2011
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
    UL RECOGNIZED
  • HTS Code
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Pin Count
  • Number of Elements
    2
  • Element Configuration
    Common Anode
  • Speed
    Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    5mA @ 800V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.48V @ 200A
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Forward Current
    70A
  • Application
    GENERAL PURPOSE
  • Forward Voltage
    1.48V
  • Max Reverse Voltage (DC)
    800V
  • Average Rectified Current
    70A
  • Number of Phases
    1
  • Peak Reverse Current
    5mA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    800V