  • MS3472L24-61S
MS3472L24-61S
advertisement
Manufacturer No:
MS3472L24-61S
HK JDW NO:
795-MS3472L24-61S
Package:
Datasheet:
MS3472L24-61S
Description:
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 61 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
Quantity:
In Stock : 3
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
MS3472L24-61S
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Gender
    Female
  • Empty Shell
    NO
  • Backshell Type
    SOLID
  • Plating
    Nickel
  • Body Plating
    Electroless Nickel
  • REACH SVHC
    Unknown
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Ratings
    Environment Resistant, IP67
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Contact Material
    Copper Alloy
  • Mount
    Flanges, Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Mounting Feature
    Flange
  • Shell Material
    Aluminum
  • Insert Material
    Plastic
  • Body Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -55°C~200°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    Military, MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
  • Published
    2001
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Crimp
  • Connector Type
    Receptacle, Female Sockets
  • Number of Positions
    61
  • Applications
    Aviation, Automotive, Military
  • Gender
    Receptacle
  • Voltage - Rated
    600V
  • Fastening Type
    Bayonet Lock
  • Contact Finish - Mating
    Gold
  • MIL Conformance
    YES
  • DIN Conformance
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Total Number of Contacts
    61
  • Orientation
    N (Normal)
  • Ingress Protection
    Environment Resistant
  • Current Rating
    7.5A