  • MS3470W20-16PWLC
MS3470W20-16PWLC
advertisement
Manufacturer No:
MS3470W20-16PWLC
HK JDW NO:
61-MS3470W20-16PWLC
Package:
Datasheet:
MS3470W20-16PWLC
Description:
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 16 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-26482 Series II
Step5Bar-code shipping tag
MS3470W20-16PWLC
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Flanges, Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Mounting Feature
    Flange
  • Number of Pins
    16
  • Contact Shape
    Circular
  • Shell Material
    Aluminum
  • Operating Temperature
    -65°C~200°C
  • Series
    Military, MIL-DTL-26482 Series II
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Crimp
  • Connector Type
    Receptacle Housing
  • Type
    For Male Pins
  • Number of Positions
    16
  • Voltage - Rated
    1kV
  • Fastening Type
    Bayonet Lock
  • Contact Type
    Crimp
  • Orientation
    W
  • Shielding
    Unshielded
  • Current Rating
    13A
  • Military Standard
    MIL-DTL-26482
  • Shell Finish
    Cadmium
  • Shell Size - Insert
    20-16
  • Contact Gender
    Male
  • Housing Color
    Olive Drab
  • Note
    Contacts Not Included
  • Contact Size
  • Plating
    Cadmium
  • Wire Gauge (Max)
    16 AWG
  • Wire Gauge (Min)
    20 AWG