  • MS3456L20-27P
MS3456L20-27P
advertisement
Manufacturer No:
MS3456L20-27P
HK JDW NO:
61-MS3456L20-27P
Package:
Datasheet:
MS3456L20-27P
Step5Bar-code shipping tag
MS3456L20-27P
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Contact Material
    Copper Alloy
  • Mount
    Cable, Free Hanging
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Number of Pins
    16
  • Shell Material
    Aluminum
  • Operating Temperature
    -55°C~200°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2006
  • Series
    Military, MIL-DTL-5015
  • Feature
    Coupling Nut
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Crimp
  • Connector Type
    Plug, Male Pins
  • Number of Positions
    14 (Power)
  • Color
    Silver
  • Applications
    Automotive, Military
  • Voltage - Rated
    2kV
  • Additional Feature
    STANDARD: MIL-C-5015, COMPATIBLE CONTACT: M39029/29-212
  • Fastening Type
    Threaded
  • Contact Finish - Mating
    Gold
  • MIL Conformance
    YES
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
    NO
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Orientation
    N (Normal)
  • Shielding
    Unshielded
  • Ingress Protection
    Fluid Resistant
  • Current Rating
    13A
  • Military Standard
    MIL-DTL-5015
  • Shell Finish
    Electroless Nickel
  • Shell Size - Insert
    20-27
  • Number of Contacts
    14
  • Mating Information
    MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
  • Contact Gender
    Male
  • Empty Shell
  • Backshell Type
    SOLID
  • Max Current Rating
    13A
  • Plating
    Electroless Nickel
  • Wire Gauge (Max)
    16 AWG
  • Wire Gauge (Min)
    20 AWG
  • Length
    53.98mm