  • MS3102R22-12SW
MS3102R22-12SW
advertisement
Manufacturer No:
MS3102R22-12SW
Manufacturer:
ITT Cannon, LLC
HK JDW NO:
410-MS3102R22-12SW
Package:
Datasheet:
MS3102R22-12SW
Description:
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Panel Mount 5 Positions Solder Cup Silver Olive Drab Cadmium Bulk W Threaded
Quantity:
In Stock : 12631
Step5Bar-code shipping tag
MS3102R22-12SW
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Contact Material
    BRASS/COPPER ALLOY
  • Mount
    Box, Flanges, Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Mounting Feature
    Flange
  • Shell Material
    Aluminum Alloy
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    Military, MIL-DTL-5015, MS
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Termination
    Solder Cup
  • Connector Type
    Receptacle, Female Sockets
  • Number of Positions
    5
  • Color
    Olive Drab
  • Gender
    Female
  • Voltage - Rated
    500VAC 700VDC
  • Fastening Type
    Threaded
  • Contact Finish - Mating
    Silver
  • MIL Conformance
    YES
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
    YES
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Current Rating (Amps)
    22A 74A
  • Total Number of Contacts
    5
  • Orientation
    W
  • Ingress Protection
    Environment Resistant
  • Current Rating
    74A