  • MS3100E22-14PW
MS3100E22-14PW
advertisement
Manufacturer No:
MS3100E22-14PW
Manufacturer:
ITT Cannon, LLC
HK JDW NO:
410-MS3100E22-14PW
Package:
Datasheet:
MS3100E22-14PW
Description:
Receptacle, Male Pins Aluminum Alloy Panel Mount 19 Positions Solder Cup Silver Olive Drab Cadmium Bulk W Threaded
Quantity:
In Stock : 11910
Step5Bar-code shipping tag
MS3100E22-14PW
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Contact Material
    BRASS/COPPER ALLOY
  • Mount
    Flanges, Panel, Wall
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Mounting Feature
    Flange
  • Shell Material
    Aluminum Alloy
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    Military, MIL-DTL-5015, MS
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    Cable Clamp
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Termination
    Solder Cup
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Receptacle, Male Pins
  • Number of Positions
    19
  • Color
    Olive Drab
  • Gender
    Male
  • Voltage - Rated
    500VAC 700VDC
  • HTS Code
  • Fastening Type
    Threaded
  • Contact Finish - Mating
    Silver
  • MIL Conformance
    YES
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Total Number of Contacts
    19
  • Orientation
    W
  • Ingress Protection
    Environment Resistant
  • Depth
    41.28mm
  • Current Rating
    22A
  • Military Standard
    MIL-C-5015
  • Shell Finish
    Olive Drab Cadmium
  • Shell Size - Insert
    22-14
  • Mating Information
    MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
  • Empty Shell
  • Backshell Type
    SOLID
  • Contact Style
    Pin
  • Max Current Rating
    22A
  • Plating
    Cadmium, Chromate
  • Length
    69.85mm