  • MS27656T25B61SD
MS27656T25B61SD
advertisement
Manufacturer No:
MS27656T25B61SD
HK JDW NO:
61-MS27656T25B61SD
Package:
Datasheet:
MS27656T25B61SD
Description:
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 61 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium over Nickel Bulk D Bayonet Lock
Step5Bar-code shipping tag
MS27656T25B61SD
  • Mount
    Flanges, Panel, Wall
  • Operating Temperature
    -65°C~175°C
  • Series
    Military, MIL-DTL-38999 Series I, LJT
  • Published
    2006
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    Shielded
  • Connector Type
    Receptacle, Female Sockets
  • Number of Positions
    61
  • Color
    Olive Drab
  • Total Number of Contacts
    61
  • Orientation
    D
  • Depth
    46.02mm
  • Current Rating
    7.5A
  • Shell Finish
    Olive Drab Cadmium over Nickel
  • Shell Size - Insert
    25-61
  • Contact Gender
    Female
  • Empty Shell
  • Contact Style
    Socket
  • Plating
    Cadmium
  • Length
    32.35mm