  • MS27656T25B19PB
MS27656T25B19PB
advertisement
Manufacturer No:
MS27656T25B19PB
HK JDW NO:
61-MS27656T25B19PB
Package:
Datasheet:
MS27656T25B19PB
Description:
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 19 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium over Nickel Bulk B Bayonet Lock
Step5Bar-code shipping tag
MS27656T25B19PB
  • Mount
    Flanges, Panel, Wall
    Aluminum
  • Body Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -65°C~175°C
  • Series
    Military, MIL-DTL-38999 Series I, LJT
  • Published
    2006
  • Feature
    Shielded
  • Connector Type
    Receptacle, Male Pins
  • Number of Positions
    19
  • Color
    Olive Drab
  • Applications
    Aviation, Military
  • Gender
    Receptacle
  • Total Number of Contacts
    19
  • Orientation
    B
  • Depth
    46.02mm
  • Current Rating
    23A
  • Shell Finish
    Olive Drab Cadmium over Nickel
  • Shell Size - Insert
    25-19
  • Contact Gender
    Male
  • Empty Shell
  • Backshell Type
    SOLID
  • Contact Style
    Pin
  • Plating
    Cadmium
  • Length
    32.35mm