  • MS27656T21F39SD
MS27656T21F39SD
advertisement
Manufacturer No:
MS27656T21F39SD
Manufacturer:
SOURIAU-SUNBANK
HK JDW NO:
766-MS27656T21F39SD
Description:
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Panel Mount 39 Positions Crimp Gold Nickel Bulk D Bayonet Lock
Step5Bar-code shipping tag
MS27656T21F39SD
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Contact Material
    Copper Alloy
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Mounting Feature
    Flange
  • Shell Material
    Aluminum Alloy
  • Insert Material
    Thermoplastic
  • Operating Temperature
    -65°C~200°C
  • Series
    Military, MIL-DTL-38999 Series I
  • Termination
    Crimp
  • Connector Type
    Receptacle, Female Sockets
  • Number of Positions
    39
  • Color
    Silver
  • Applications
    Aviation, Communication Systems, Marine, Medical, Military
  • Fastening Type
    Bayonet Lock
  • Contact Finish - Mating
    Gold
  • MIL Conformance
    YES
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
    NO
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Current Rating (Amps)
    7.5A 13A