  • MS27499E16B26PCLC
MS27499E16B26PCLC
advertisement
Manufacturer No:
MS27499E16B26PCLC
HK JDW NO:
61-MS27499E16B26PCLC
Package:
Datasheet:
MS27499E16B26PCLC
Description:
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Cadmium over Nickel 26 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series II, JT
Step5Bar-code shipping tag
MS27499E16B26PCLC
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Box, Flanges, Panel
    Flange
  • Contact Shape
    Circular
  • Shell Material
    Aluminum Alloy
  • Operating Temperature
    -65°C~175°C
  • Connector Type
    Receptacle Housing
  • Type
    For Male Pins
  • Number of Positions
    26
  • Max Operating Temperature
    200°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Gender
    Female
  • Fastening Type
    Bayonet Lock
  • Contact Type
    Crimp
  • Orientation
    C
  • Depth
    30.96mm
  • Shell Finish
    Cadmium over Nickel
  • Shell Size - Insert
    16-26
  • Number of Contacts
    26
  • Housing Color
    Olive Drab
  • Note
    Contacts Not Included
  • Contact Size
    20
  • Plating
    Cadmium
  • Length
    16.91mm