  • MS27499E14B37P
MS27499E14B37P
advertisement
Manufacturer No:
MS27499E14B37P
HK JDW NO:
61-MS27499E14B37P
Package:
Datasheet:
MS27499E14B37P
Description:
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 37 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium over Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
Quantity:
In Stock : 46
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
MS27499E14B37P
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Contact Material
    Copper Alloy
  • Mount
    Box, Flanges, Panel
  • Shell Material
    Aluminum
  • Body Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -65°C~200°C
  • Published
    2006
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    no
  • Connector Type
    Receptacle, Male Pins
  • Number of Positions
    37
  • Color
    Olive Drab
  • Applications
    Aviation, Military
  • Gender
    Receptacle
  • Fastening Type
    Bayonet Lock
  • Contact Finish - Mating
    Gold
  • MIL Conformance
    YES
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Total Number of Contacts
    37
  • Orientation
    N (Normal)
  • Depth
    28.57mm
  • Current Rating
    3A
  • Military Standard
    MIL-DTL-38999
  • Shell Finish
    Olive Drab Cadmium over Nickel
  • Shell Size - Insert
    14-37
  • Contact Gender
    Male
  • Empty Shell
  • Backshell Type
    SOLID
  • Contact Style
    Pin
  • Plating
    Cadmium
  • Length
    16.91mm