  • MS27497T24F29S
MS27497T24F29S
advertisement
Manufacturer No:
MS27497T24F29S
HK JDW NO:
61-MS27497T24F29S
Package:
Datasheet:
MS27497T24F29S
Description:
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 29 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
Step5Bar-code shipping tag
MS27497T24F29S
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Flanges, Panel, Wall
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Mounting Feature
    Flange
  • Shell Material
    Aluminum
  • Body Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -65°C~200°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    Military, MIL-DTL-38999 Series II, JT
  • Published
    2006
  • Connector Type
    Receptacle, Female Sockets
  • Number of Positions
    29
  • Color
    Silver
  • Applications
    Aviation, Military
  • Gender
    Receptacle
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Total Number of Contacts
    29
  • Orientation
    N (Normal)
  • Shielding
    Unshielded
  • Ingress Protection
    Environment Resistant
  • Depth
    42.87mm
  • Current Rating
    13A
  • Military Standard
    MIL-DTL-38999
  • Shell Finish
    Electroless Nickel
  • Shell Size - Insert
    24-29
  • Contact Gender
    Female
  • Contact Style
    Socket
  • Plating
    Electroless Nickel, Passivated, Steel
  • Length
    22.47mm