  • MS27497T22F55S
MS27497T22F55S
advertisement
Manufacturer No:
MS27497T22F55S
HK JDW NO:
61-MS27497T22F55S
Package:
Datasheet:
MS27497T22F55S
Description:
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 55 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
Quantity:
In Stock : 1
Step5Bar-code shipping tag
MS27497T22F55S
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Contact Material
    Copper Alloy
  • Mount
    Flanges, Panel, Wall
  • Shell Material
    Aluminum
  • Body Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -65°C~200°C
  • Published
    2006
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    no
    Crimp
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Receptacle, Female Sockets
  • Number of Positions
    55
  • Color
    Silver
  • Applications
    Aviation, Military
  • Gender
    Receptacle
  • HTS Code
  • Fastening Type
    Bayonet Lock
  • Contact Finish - Mating
    Gold
  • MIL Conformance
    YES
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Total Number of Contacts
    55
  • Orientation
    N (Normal)
  • Depth
    39.67mm
  • Current Rating
    7.5A
  • Military Standard
    MIL-DTL-38999
  • Shell Finish
    Electroless Nickel
  • Shell Size - Insert
    22-55
  • Contact Gender
    Female
  • Empty Shell
  • Backshell Type
    SOLID
  • Contact Style
    Socket
  • Plating
    Electroless Nickel, Passivated, Steel
  • Length
    22.47mm