  • MS27497E22B55P
MS27497E22B55P
advertisement
Manufacturer No:
MS27497E22B55P
HK JDW NO:
61-MS27497E22B55P
Package:
Datasheet:
MS27497E22B55P
Description:
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 55 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium over Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
Step5Bar-code shipping tag
MS27497E22B55P
  • Mount
    Flanges, Panel, Wall
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Mounting Feature
    Flange
  • Operating Temperature
    -65°C~200°C
    2006
  • JESD-609 Code
    e4
    Crimp
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Receptacle, Male Pins
  • Number of Positions
    55
  • Color
    Olive Drab
  • Applications
    Aviation, Military
  • Gender
    Receptacle
  • HTS Code
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Total Number of Contacts
    55
    Environment Resistant
  • Depth
    39.67mm
  • Current Rating
    7.5A
  • Shell Finish
    Olive Drab Cadmium over Nickel
  • Shell Size - Insert
    22-55
  • Length
    24.05mm