  • MS27484E18A53S
MS27484E18A53S
advertisement
Manufacturer No:
MS27484E18A53S
HK JDW NO:
61-MS27484E18A53S
Package:
Datasheet:
MS27484E18A53S
Description:
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 53 Positions Crimp Gold Cadmium over Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
Step5Bar-code shipping tag
MS27484E18A53S
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Cable, Free Hanging
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Operating Temperature
    -65°C~200°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    Military, MIL-DTL-38999 Series II, JT
  • Published
    2014
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    Coupling Nut, Ground
  • Connector Type
    Plug, Female Sockets
  • Number of Positions
    53
  • Applications
    Aviation, Military
  • Gender
    Male
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Total Number of Contacts
    53
  • Orientation
    N (Normal)
  • Shielding
    Shielded
  • Current Rating
    5A
  • Military Standard
    MIL-DTL-38999
  • Shell Finish
    Cadmium over Nickel
  • Shell Size - Insert
    18-53
  • Contact Gender
    Female
  • Contact Style
    Socket
  • Plating
    Cadmium
  • Length
    23.82mm