  • MS27474T16A26P
MS27474T16A26P
advertisement
Manufacturer No:
MS27474T16A26P
HK JDW NO:
61-MS27474T16A26P
Package:
Datasheet:
MS27474T16A26P
Description:
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 26 Positions Crimp Gold Cadmium over Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
Step5Bar-code shipping tag
MS27474T16A26P
  • Connector Type
    Receptacle, Male Pins
  • Number of Positions
    26
  • Max Operating Temperature
    200°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Applications
    Aviation, Military
  • Gender
    Receptacle
    Environment Resistant
  • Depth
    45.23mm
  • Current Rating
    7.5A
  • Shell Finish
    Cadmium over Nickel
  • Shell Size - Insert
    16-26
  • Number of Contacts
    26
  • Length
    22.63mm
  • Contact Finish Thickness - Mating
    50.0μin 1.27μm
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Ratings
    Copper Alloy
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Bulkhead, Front Side Nut, Jam Nut, Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Mounting Feature
    Bulkhead - Front Side Nut
  • Operating Temperature
    -65°C~200°C