  • MS27474E14B37P
MS27474E14B37P
advertisement
Manufacturer No:
MS27474E14B37P
HK JDW NO:
61-MS27474E14B37P
Package:
Datasheet:
MS27474E14B37P
Description:
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 37 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium over Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
Step5Bar-code shipping tag
MS27474E14B37P
  • Mount
    Bulkhead, Front Side Nut, Jam Nut, Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Mounting Feature
    Bulkhead - Front Side Nut
  • Operating Temperature
    -65°C~200°C
    2006
  • JESD-609 Code
    e4
  • Connector Type
    Receptacle, Male Pins
  • Number of Positions
    37
  • Color
    Olive Drab
  • Applications
    Aviation, Military
  • Gender
    Receptacle
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Total Number of Contacts
    37
  • Orientation
    N (Normal)
    Environment Resistant
  • Depth
    41.27mm
  • Current Rating
    3A
  • Shell Finish
    Olive Drab Cadmium over Nickel
  • Shell Size - Insert
    14-37
  • Length
    25.8mm