  • MS27473E22B21PA
MS27473E22B21PA
advertisement
Manufacturer No:
MS27473E22B21PA
HK JDW NO:
61-MS27473E22B21PA
Package:
Datasheet:
MS27473E22B21PA
Description:
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 21 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium over Nickel Bulk A Bayonet Lock
Step5Bar-code shipping tag
MS27473E22B21PA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Contact Material
    Copper Alloy
  • Mount
    Cable, Free Hanging
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Shell Material
    Aluminum
  • Body Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -65°C~200°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    Military, MIL-DTL-38999 Series II, JT
  • Published
    2006
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    Coupling Nut
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Crimp
  • Connector Type
    Plug, Male Pins
  • Number of Positions
    21
  • Color
    Olive Drab
  • Applications
    Aviation, Military
  • Fastening Type
    Bayonet Lock
  • Contact Finish - Mating
    Gold
  • MIL Conformance
    YES
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Total Number of Contacts
    21
  • Orientation
    A
  • Shielding
    Unshielded
  • Ingress Protection
    Environment Resistant
  • Current Rating
    13A
  • Military Standard
    MIL-DTL-38999
  • Shell Finish
    Olive Drab Cadmium over Nickel
  • Shell Size - Insert
    22-21
  • Contact Gender
    Male
  • Empty Shell
  • Backshell Type
    SOLID
  • Contact Style
    Pin
  • Plating
    Cadmium
  • Length
    23.82mm