  • MS27473E18F28S
MS27473E18F28S
advertisement
Manufacturer No:
MS27473E18F28S
HK JDW NO:
61-MS27473E18F28S
Package:
Datasheet:
MS27473E18F28S
Description:
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 28 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
Step5Bar-code shipping tag
MS27473E18F28S
  • Mount
    Cable, Free Hanging
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Operating Temperature
    -65°C~200°C
  • Series
    Military, MIL-DTL-38999 Series II, JT
  • Published
    2006
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    Coupling Nut
  • Connector Type
    Plug, Female Sockets
  • Number of Positions
    28
  • Applications
    Aviation, Military
  • Gender
    Male
  • Total Number of Contacts
    28
  • Current Rating
    13A
  • Shell Size - Insert
    18-28
  • Contact Gender
    Female
  • Contact Style
    Socket
  • Plating
    Electroless Nickel, Passivated, Steel
  • Length
    23.82mm