  • MS27473E18F28P
MS27473E18F28P
advertisement
Manufacturer No:
MS27473E18F28P
HK JDW NO:
61-MS27473E18F28P
Package:
Datasheet:
MS27473E18F28P
Description:
Plug, Male Pins Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 28 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
Step5Bar-code shipping tag
MS27473E18F28P
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Cable
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Shell Material
    Aluminum Alloy
  • Body Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -65°C~200°C
  • Series
    Military, MIL-DTL-38999 Series II, JT
  • Published
    2006
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    Coupling Nut
  • Connector Type
    Plug, Male Pins
  • Number of Positions
    28
  • Applications
    Aviation, Marine, Military
  • Voltage - Rated
    850V
  • Current Rating
    13A
  • Shell Size - Insert
    18-28
  • Number of Contacts
    128
  • Contact Gender
    Male
  • Contact Style
    Pin
  • Plating
    Electroless Nickel, Passivated, Steel
  • Length
    23.82mm