  • MS27472T18F28PA
MS27472T18F28PA
advertisement
Manufacturer No:
MS27472T18F28PA
HK JDW NO:
61-MS27472T18F28PA
Package:
Datasheet:
MS27472T18F28PA
Description:
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 28 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk A Bayonet Lock
Step5Bar-code shipping tag
MS27472T18F28PA
  • Mount
    Flanges, Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Mounting Feature
    Flange
  • Operating Temperature
    -65°C~200°C
  • Series
    Military, MIL-DTL-38999 Series II, JT
  • Connector Type
    Receptacle, Male Pins
  • Number of Positions
    28
  • Applications
    Aviation, Military
  • Gender
    Female
  • Total Number of Contacts
    28
  • Orientation
    A
    Environment Resistant
  • Depth
    33.32mm
  • Current Rating
    13A
  • Shell Size - Insert
    18-28
  • Contact Style
    Pin
  • Length
    22.35mm