  • MS22BSW13
MS22BSW13
advertisement
Manufacturer No:
MS22BSW13
HK JDW NO:
558-MS22BSW13
Package:
Datasheet:
MS22BSW13
Description:
SWITCH SLIDE DPDT 6A 125V
Step5Bar-code shipping tag
MS22BSW13
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to MS22BSW13.
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Contact Material
    Silver Alloy
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Terminal Material
    COPPER ALLOY
  • Operating Temperature
    -30°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2015
  • Termination
    PC Pin
  • Current Rating (Amps)
    6A AC
  • Orientation
    Vertical
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Current Rating
    6A
  • Contact Finish
    Silver
  • Termination Style
    PC Pin
  • Voltage - Rated AC
    125V
  • Body Length or Diameter
    12.7mm
  • Body Breadth
    11.9126 mm
  • Contact Resistance
    0.01mOhm
  • Dielectric Withstanding Voltage
    1500VAC V
  • Electrical Life
    25,000 Cycles
  • Mechanical Life
    100,000 Cycles
  • Contact Current(AC)-Max
    3A
  • Contact (AC) Max Rating R Load
    3A@250VAC
  • Contact Timing
    Non-Shorting (BBM)
  • Contact Voltage(AC)-Max
    250V
  • PCB Hole Count
    10
  • Switch Travel
    2.20mm
  • Body Height
    19.7612mm
  • Length - Termination
    0.264 inch
  • Actuator Length
    5.10mm