  • MS22BSG40
MS22BSG40
advertisement
Manufacturer No:
MS22BSG40
HK JDW NO:
558-MS22BSG40
Package:
Datasheet:
MS22BSG40
Description:
SWITCH SLIDE DPDT 0.4VA 28V
Step5Bar-code shipping tag
MS22BSG40
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to MS22BSG40.
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Contact Material
    Copper
  • Mount
    Through Hole, Vertical
  • Mounting Type
    Through Hole, Right Angle, Vertical
  • Operating Temperature
    -30°C~85°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2015
  • Termination
    PC Pin
  • Number of Positions
    2
  • Voltage - Rated DC
    28V
  • Current Rating (Amps)
    0.4VA AC/DC
  • Depth
    26.02mm
  • Contact Finish
    Gold
  • Termination Style
    PC Pin
  • Voltage - Rated AC
    28V
  • Body Breadth
    11.4046 mm
  • Contact Resistance
    0.02mOhm
  • Insulation Resistance
    1000000000Ohm
  • Max Voltage Rating (AC)
    28V
  • Max Current Rating
    100mA
  • Dielectric Withstanding Voltage
    1500VAC V
  • Electrical Life
    50,000 Cycles
  • Max Voltage Rating (DC)
    28V
  • Mechanical Life
    100,000 Cycles
  • Switch Type
    SLIDE SWITCH
  • Contact Timing
    Non-Shorting (BBM)
  • PCB Hole Count
    8
  • Switch Travel
    2.20mm
  • Solderability
    WAVE
  • Contact (DC) Max Power Rating R Load
    0.4VA@28VDC
  • Length
    11.9mm
  • Body Height
    26.035mm
  • Actuator Length
    5.10mm