  • MS22BNG03
MS22BNG03
advertisement
Manufacturer No:
MS22BNG03
Manufacturer:
NKK Switches
HK JDW NO:
558-MS22BNG03
Package:
Datasheet:
MS22BNG03
Description:
SWITCH SLIDE DPDT 0.4VA 28V
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MS22BNG03
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to MS22BNG03.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    5 Weeks
  • Contact Material
    Copper
  • Contact Plating
    Gold, Silver
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Insulation Material
    GLASS FILLED DIALLYL PHTHALATE
  • Housing Material
    STAINLESS STEEL
  • Body Material
    Glass fibre, Polyster
  • Actuator Material
    Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
  • Operating Temperature
    -30°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2015
  • Series
    MS
  • Feature
    Epoxy Sealed Terminals
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pin
  • ECCN Code
    EAR99
  • Number of Positions
    2
  • HTS Code
  • Voltage - Rated DC
    28V
  • Current Rating (Amps)
    0.4VA AC/DC
  • Orientation
    Vertical
  • Depth
    11.9mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Current Rating
    100mA
  • Contact Finish
    Gold
  • Termination Style
    PC Pin
  • Voltage - Rated AC
    28V
  • Body Breadth
    11.4046 mm
  • Actuator Type
    Standard
  • Circuit
    DPDT
  • Switch Function
    On-On
  • Contact Style
    Non-Shorting
  • Insulation Resistance
    1GOhm
  • Max Voltage Rating (AC)
    28V
  • Max Current Rating
    100mA
  • Dielectric Withstanding Voltage
    1500VAC V
  • Electrical Life
    50,000 Cycles
  • Number of Poles
    2
  • Max Voltage Rating (DC)
    28V
  • Mechanical Life
    100,000 Cycles
  • Switch Type
    SLIDE SWITCH
  • Contact Current Rating
    100mA
  • Contact Timing
    Non-Shorting (BBM)
  • PCB Hole Count
    6
  • Switch Travel
    2.20mm
  • Solderability
    WAVE
  • Length
    12.7mm
  • Body Height
    19.05mm
  • Actuator Length
    5.10mm