  • MS22ANA03
MS22ANA03
advertisement
Manufacturer No:
MS22ANA03
Manufacturer:
NKK Switches
HK JDW NO:
558-MS22ANA03
Package:
Datasheet:
MS22ANA03
Description:
SWITCH SLIDE DPDT 6A 125V
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MS22ANA03
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to MS22ANA03.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Contact Material
    Silver Alloy
  • Contact Plating
    Gold, Silver
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Insulation Material
    GLASS FILLED DIALLYL PHTHALATE
  • Housing Material
    STAINLESS STEEL
  • Actuator Material
    Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
  • Terminal Material
    COPPER ALLOY
  • Operating Temperature
    -30°C~85°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    MS
  • Feature
    Epoxy Sealed Terminals
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pin
  • Number of Positions
    2
  • Current Rating (Amps)
    6A AC
  • Depth
    11.9mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Current Rating
    6A
  • Contact Finish
    Gold
  • Termination Style
    PC Pin
  • Voltage - Rated AC
    125V
  • Body Breadth
    11.4046 mm
  • Actuator Type
    Standard
  • Circuit
    DPDT
  • Switch Function
    On-On
  • Contact Style
    Non-Shorting
  • Contact Resistance
    0.02mOhm
  • Insulation Resistance
    1000000000Ohm
  • Max Voltage Rating (AC)
    250V
  • Max Current Rating
    6A
  • Dielectric Withstanding Voltage
    1500VAC V
  • Electrical Life
    25,000 Cycles
  • Max Voltage Rating (DC)
    28V
  • Mechanical Life
    100,000 Cycles
  • Switch Type
    SLIDE SWITCH
  • Contact Current Rating
    6A
  • Illumination Type
    Non-Illuminated
  • Contact Timing
    Non-Shorting (BBM)
  • PCB Hole Count
    6
  • Switch Travel
    2.20mm
  • Solderability
    WAVE
  • Contact (DC) Max Power Rating R Load
    0.4VA@28VDC
  • Length
    12.7mm
  • Body Height
    19.05mm
  • Actuator Length
    5.10mm