  • MS085R100F080C1C
MS085R100F080C1C
advertisement
Manufacturer No:
MS085R100F080C1C
Manufacturer:
E-Switch
HK JDW NO:
239-MS085R100F080C1C
Package:
Datasheet:
MS085R100F080C1C
Description:
SWITCH SNAP SPST-NO 0.4VA 20V
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MS085R100F080C1C
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Housing Material
    POLYBUTYLENE TEREPHTHALATE
  • Center Contact Plating
    GOLD
  • Terminal Material
    COPPER ALLOY
  • End Contact Plating
    GOLD
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2006
  • Series
    MS
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Quick Connect
  • ECCN Code
    EAR99
  • Voltage - Rated DC
    20V
  • Current Rating (Amps)
    0.4VA AC/DC
  • Termination Style
    Quick Connect - 0.110 (2.8mm)
  • Voltage - Rated AC
    20V
  • Body Length or Diameter
    19.812mm
  • Body Breadth
    6.4008 mm
  • Actuator Type
    Round (Pin Plunger)
  • Circuit
    SPST-NO
  • Switch Function
    Off-Mom
  • Contact Resistance
    0.1mOhm
  • Insulation Resistance
    100000000Ohm
  • Dielectric Withstanding Voltage
    1000VAC V
  • Electrical Life
    50,000 Cycles
  • Throw Configuration
    SPST
  • Mechanical Life
    1,000,000 Cycles
  • Switch Type
    SNAP ACTING/LIMIT SWITCH
  • Operating Force
    80gf
  • Contact Timing
    SNAP ACTION
  • Pretravel
    0.043 (1.1mm)
  • Operating Position
    0.335 (8.5mm)
  • Release Force
    25gf
  • Contact (AC) Max Power Rating R Load
    0.4VA@20VAC
  • Body Height
    10.5918mm
  • Length - Termination
    0.309 inch