  • MS0850505F040V2A
MS0850505F040V2A
advertisement
Manufacturer No:
MS0850505F040V2A
Manufacturer:
E-Switch
HK JDW NO:
239-MS0850505F040V2A
Package:
125
Datasheet:
MS0850505F040V2A
Description:
SWITCH SNAP ACTION SPDT 5A 125V
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MS0850505F040V2A
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole, Right Angle
  • Package / Case
    125
  • Housing Material
    POLYBUTYLENE TEREPHTHALATE
  • Center Contact Plating
    SILVER
  • Terminal Material
    COPPER ALLOY
  • End Contact Plating
    SILVER
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2007
  • Series
    MS
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pin
  • ECCN Code
    EAR99
  • Current Rating (Amps)
    5A AC
  • Current Rating
    5A
  • Termination Style
    PC Pin
  • Voltage - Rated AC
    125V
  • Body Length or Diameter
    19.812mm
  • Body Breadth
    6.4008 mm
  • Actuator Type
    Lever, Roller
  • Circuit
    SPDT
  • Switch Function
    On-Mom
  • Contact Resistance
    0.1mOhm
  • Insulation Resistance
    100000000Ohm
  • Dielectric Withstanding Voltage
    1000VAC V
  • Electrical Life
    50,000 Cycles
  • Mechanical Life
    1,000,000 Cycles
  • Switch Type
    SNAP ACTING/LIMIT SWITCH
  • Operating Force
    40gf
  • Contact Current(AC)-Max
    5A
  • Contact (AC) Max Rating R Load
    5A@250VAC
  • Contact Timing
    SNAP ACTION
  • Contact Voltage(AC)-Max
    250V
  • Pretravel
    0.157 (4.0mm)
  • Operating Position
    0.587 (14.9mm)
  • Release Force
    20gf
  • PCB Hole Count
    5
  • Body Height
    13.8938mm
  • Length - Termination
    0.15 inch
  • Actuator Length
    0.571 inch