  • MRT100KP75CAE3
MRT100KP75CAE3
advertisement
Manufacturer No:
MRT100KP75CAE3
Manufacturer:
Microsemi Corporation
HK JDW NO:
523-MRT100KP75CAE3
Package:
DO-204AR, Axial
Step5Bar-code shipping tag
MRT100KP75CAE3
    Select All
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Mount
  • Package / Case
    DO-204AR, Axial
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C TJ
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    1997
  • Series
    Military, MIL-PRF-19500
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Zener
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Form
    WIRE
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Power Dissipation-Max
    7W
  • Element Configuration
    Single
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Voltage - Breakdown (Min)
    83.3V
  • Power - Peak Pulse
    100000W 100kW
  • Max Reverse Leakage Current
    10μA
  • Clamping Voltage
    147V
  • Peak Pulse Current
    680A
  • Reverse Standoff Voltage
    75V
  • Peak Pulse Power
    100kW
  • Direction
    Bidirectional
  • Test Current
    5mA