  • MRT100KP156A
MRT100KP156A
advertisement
Manufacturer No:
MRT100KP156A
Manufacturer:
MDE Semiconductor Inc
HK JDW NO:
16941-MRT100KP156A
Package:
P600, Axial
Datasheet:
Description:
TVS DIODE UP 156VRWM 306.0VC
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MRT100KP156A
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    P600, Axial
  • Supplier Device Package
    P600
  • Mfr
    MDE Semiconductor Inc
  • Operating Temperature
    -55°C ~ 175°C (TJ)
  • Series
    MRT100KP
  • Type
    Zener
  • Applications
    General Purpose
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    174.3V
  • Power - Peak Pulse
    100000W (100kW)
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    328A
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    306V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    156V