  • MRS25000C8253FC100
MRS25000C8253FC100
advertisement
Manufacturer No:
MRS25000C8253FC100
Manufacturer:
Vishay
HK JDW NO:
866-MRS25000C8253FC100
Package:
Conformal
Description:
Through Hole FIXED RESISTOR, 825kOhm, Thin Film,
Step5Bar-code shipping tag
MRS25000C8253FC100
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Conformal
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Packaging
    Tape and Reel
  • Tolerance
    1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Axial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    50 ppm/°C
  • Resistance
    825kOhm
  • Max Operating Temperature
    155°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Thin Film
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE: 350V
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Construction
    Tubular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Military Standard
    Not
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.6W
  • Working Voltage
    350V
  • Rated Temperature
    70°C
  • Diameter
    2.5mm
  • Length
    6.5mm
  • Width
    2.5mm