  • MRS16000C3001FCT00
MRS16000C3001FCT00
advertisement
Manufacturer No:
MRS16000C3001FCT00
Manufacturer:
Vishay BC Components
HK JDW NO:
886-MRS16000C3001FCT00
Package:
Axial
Description:
Through Hole FIXED RESISTOR, 3kOhm, 0.4W, Metal Film,
Quantity:
In Stock : 3249
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MRS16000C3001FCT00
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    MRS16
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    0.063Diax0.142L 1.60mmx3.60mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±50ppm/°C
  • Resistance
    3kOhm
  • Composition
    Metal Film
  • Power (Watts)
    0.4W
  • Subcategory
    Fixed Resistors
  • Power Rating
    400mW
  • Packing Method
    BULK
  • Max Power Dissipation
    400mW
  • Technology
    THIN FILM
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Military Standard
    Not
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.4W
  • Diameter
    1.6mm