  • MR065A562FSA
MR065A562FSA
advertisement
Manufacturer No:
MR065A562FSA
HK JDW NO:
66-MR065A562FSA
Description:
Military, MIL-PRF-20, Ceralam® MR06 5600pF 50V Ceramic Capacitor ±1% C0G NP0 0.290Lx0.090W 7.36mmx2.28mm -55°C~125°C Military Through Hole Radial
Step5Bar-code shipping tag
MR065A562FSA
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    Military, MIL-PRF-20, Ceralam® MR06
  • Size / Dimension
    0.290Lx0.090W 7.36mmx2.28mm
  • Tolerance
    ±1%
  • Feature
    Military
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    High Reliability
  • Voltage - Rated
    50V
  • Capacitance
    5600pF
  • Lead Pitch
    5.08mm
  • Failure Rate
    S (0.001%)
  • Lead Spacing
    0.200 5.08mm
  • Lead Style
    Straight
  • Lead/Base Style
    Straight
  • Height Seated (Max)
    0.300 7.62mm
  • Length
    7.366mm
  • Width
    2.286mm