  • MR061C154KTA
MR061C154KTA
advertisement
Manufacturer No:
MR061C154KTA
HK JDW NO:
66-MR061C154KTA
Package:
Molded
Datasheet:
Description:
150nF Ceramic Capacitor 10% 15% ppm/°C 2 Terminations Molded
Quantity:
In Stock : 305
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
MR061C154KTA
  • Package / Case
    Molded
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Number of Pins
    2
  • Tolerance
    10%
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    150nF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Packing Method
    TR
  • Depth
    2.28mm
  • Lead Pitch
    5.08mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    X7R
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Length
    7.36mm
  • Width
    7.36mm