  • MR052C101JAA
MR052C101JAA
advertisement
Manufacturer No:
MR052C101JAA
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-MR052C101JAA
Package:
Molded
Datasheet:
Description:
MR 100pF 200V Ceramic Capacitor 5% 2 Terminations Molded
Quantity:
In Stock : 789
Step5Bar-code shipping tag
MR052C101JAA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
  • Package / Case
    Molded
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    MR
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    200V
  • HTS Code
  • Capacitance
    100pF
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Lead Pitch
    5.08mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    X7R
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Lead Diameter
    635 μm
  • Size Code
    1909
  • Height
    2.28mm
  • Length
    4.83mm
  • Width
    4.83mm