  • MR051C101KAA
MR051C101KAA
advertisement
Manufacturer No:
MR051C101KAA
HK JDW NO:
66-MR051C101KAA
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
MR 100pF 100V Ceramic Capacitor 10% 15% ppm/°C 2 Terminations Radial
Step5Bar-code shipping tag
MR051C101KAA
    22 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    MR
  • Published
    2015
  • Tolerance
    10%
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    100V
  • HTS Code
  • Capacitance
    100pF
  • Depth
    2.28mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Lead Pitch
    5.08mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    X7R
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Lead Diameter
    635 μm
  • Height
    2.28mm
  • Length
    4.83mm
  • Width
    4.83mm