  • MR051A182JAA
MR051A182JAA
advertisement
Manufacturer No:
MR051A182JAA
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-MR051A182JAA
Package:
Datasheet:
Description:
MR 0.0018μF Ceramic Capacitor 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations
Step5Bar-code shipping tag
MR051A182JAA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    MR
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    30ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.0018μF
  • Terminal Pitch
    5.08mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
    Yes
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    100V
  • Size Code
    1909
  • Positive Tolerance
    5%
  • Negative Tolerance
    5%
  • Height
    5.97mm
  • Length
    4.83mm
  • Width
    2.28mm