  • MR051A121KAT
MR051A121KAT
advertisement
Manufacturer No:
MR051A121KAT
HK JDW NO:
66-MR051A121KAT
Description:
Ceralam® MR 120pF Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.190Lx0.090W 4.83mmx2.28mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial
Step5Bar-code shipping tag
MR051A121KAT
    Through Hole
  • Mounting Type
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    Ceralam® MR
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.190Lx0.090W 4.83mmx2.28mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    120pF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Depth
    2.28mm
  • Lead Pitch
    5.08mm
    C0G
  • Lead Spacing
    0.200 5.08mm
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
    Yes
    1909
  • Lead Style
    Formed Leads
  • Lead/Base Style
    Flat
  • Height
    2.28mm
  • Height Seated (Max)
    0.235 5.97mm
  • Length
    4.83mm