  • MQ53K60L
MQ53K60L
advertisement
Manufacturer No:
MQ53K60L
HK JDW NO:
890-MQ53K60L
Package:
1812 (4532 Metric), J-Lead
Datasheet:
Description:
MQ Series, Metal Foil, 53.6kOhms, 0.125W 1/8W, ±0.05%, -65°C~175°C
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MQ53K60L
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to MQ53K60L .
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Package / Case
    1812 (4532 Metric), J-Lead
  • Supplier Device Package
    2-SMD
  • Operating Temperature
    -65°C~175°C
  • Series
    MQ
  • Size / Dimension
    0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
  • Tolerance
    ±0.05%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Temperature Coefficient
    ±5ppm/°C
  • Resistance
    53.6kOhms
  • Composition
    Metal Foil
  • Power (Watts)
    0.125W 1/8W
  • Height Seated (Max)
    0.087 2.20mm