  • MPS4250ARLRMG
MPS4250ARLRMG
advertisement
Manufacturer No:
MPS4250ARLRMG
Manufacturer:
Rochester Electronics
HK JDW NO:
699-MPS4250ARLRMG
Package:
TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) (Formed Leads)
Datasheet:
MPS4250ARLRMG
Purchasing and Inquiry
MPS4250ARLRMG Overview
As the DC current gain is the ratio of the collector current to the base current, for this device the DC current gain is 250 @ 10mA 5V.Single BJT transistor means that Ic is at Single BJT transistors maximum value (saturated), so the vce saturation(Max) is equal to 250mV @ 500μA, 10mA.Collector Emitter Breakdown occurs at 40VV - Maximum voltage.
MPS4250ARLRMG Features
the DC current gain for this device is 250 @ 10mA 5V
the vce saturation(Max) is 250mV @ 500μA, 10mA
MPS4250ARLRMG Applications
There are a lot of Rochester Electronics, LLC MPS4250ARLRMG applications of single BJT transistors.
  • Interface
  • Inverter
  • Muting
  • Driver
Step5Bar-code shipping tag
MPS4250ARLRMG
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
  • Surface Mount
    NO
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Terminal Finish
    TIN SILVER COPPER
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    O-PBCY-T3
  • Qualification Status
    COMMERCIAL
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE
  • Power - Max
    625mW
  • Polarity/Channel Type
    PNP
  • Transistor Type
    PNP
  • DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce
    250 @ 10mA 5V
  • Current - Collector Cutoff (Max)
    10nA ICBO
  • Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic
    250mV @ 500μA, 10mA
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    40V
  • Current - Collector (Ic) (Max)
    50mA